Den otevřených dveří v Archeologickém centru Olomouc

Den otevřených dveří v Archeologickém centru Olomouc

Den otevřených dveří v Archeologickém centru Olomouc

V odpoledních hodinách v sobotu 21. května 2022 jsme otevřeli Archeologické centrum všem zájemcům o naši práci. Den otevřených dveří proběhl v rámci Černovírských slavností.

Návštěvníci se u nás mohli podívat do laboratoře a na dokumentátorské pracoviště, kde jim naše pracovnice ukázaly svou práci na ošetření, konzervaci, restaurování a inventarizaci archeologických nálezů a jejich kresebnou a fotografickou dokumentaci pro potřeby další archeologické práce. Z našeho depozitáře jsme nachystali výstavku archeologických artefaktů reprezentujících celé období naší minulosti. Bylo možné se z blízka podívat na keramické nádoby vyzvednuté ze sídlišť mladší doby kamenné, z hrobů pozdní doby kamenné, doby železné i raného středověku i kovové zbraně, šperky a nástroje reprezentující různá období pravěku. Ke zhlédnutí zde byly například krásné velkomoravské náušnice, kostěné hřebeny, skleněné korálky či laténský železný opasek či meč. Spolu s tím jsme připravili digitální prezentaci seznamující zájemce s celým průběhem a náplní práce archeologů v Archeologickém centru Olomouc.

Pro děti jsme měli připraveny doplňovačky, omalovánky a rébusy s archeologickou tématikou. Pro návštěvníky bylo nachystáno také malé občerstvení a knihy z naší publikační činnosti volně k odběru.

Zájmem o naši práci nás mile překvapil. Celkem přišlo 134 malých i velkých návštěvníků. Všem děkujeme a těšíme se na příště!

Za ACO Vendula Vránová